Dbając o opony dbasz o bezpieczeństwo

Niedawno rozpoczęły się wakacje, co dla wielu oznacza wyjazd na upragniony urlop. Wyjeżdżając warto nie tylko zabrać ze sobą krem z filtrem, środek odstraszający insekty czy dobrze wyposażoną apteczkę, ale należy również zadbać o opony. Gdy zdecydujemy się na podróż samochodem powinniśmy dobrze sprawdzić jego stan techniczny aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Jak łatwo zauważyć opona w samochodzie to jedyna część, która łączy samochód z drogą a co za tym idzie jest jednym z elementów bezpośrednio odpowiadających za nasze bezpieczeństwo.

Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek dotyczących poprawnej eksploatacji opon:

  • Utrzymywanie właściwego ciśnienia w ogumieniu

    Informacje n.t. prawidłowego ciśnienia znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu lub na słupku po otwarciu drzwi kierowcy. Ciśnienie powinniśmy sprawdzać przynajmniej raz na trzy tygodnie. Pamiętajmy o tym, że test wykonujemy na zimnym ogumieniu, należy również pamiętać o sprawdzeniu ciśnienia w kole zapasowym!

  • Uszkodzenia i wiek opony

    Po sprawdzeniu ciśnienia, przystępujemy do obejrzenia opony pod kątem uszkodzeń.

    W razie znalezienia uszkodzenia niezwłocznie udajmy się do serwisu opon by naprawić lub wymienić oponę.

    Następnie spójrzmy na stan bieżnika – zużyty z jednej strony oznacza problemy z geometrią, zużyty pośrodku oznacza jazdę na zbyt wysokim ciśnieniu, zużyty po obu stronach oznacza jazdę na zbyt niskim ciśnieniu a z kolei „poząbkowany” może oznaczać problemy z amortyzatorami.

    Kolejną ważną rzeczą jest wiek opony. Zapisany jest jako: DOT XXXX (cztery liczby),

    np. DOT 1314 oznacza oponę wyprodukowaną w 13 tygodniu 2014 roku.

    Bezpieczny okres eksploatacji opon wynosi 6 lat, natomiast maksymalny 10 lat.

    Po tym czasie mieszanka gumowa staje się twarda i pogarsza się przyczepność.

  • Ponadto:

    Nie zaleca się jazdy na oponach zimowych w okresie letnim. Opony zimowe mają mieszankę gumy dostosowaną do niskich temperatur. W wysokich letnich temperaturach opony mogą okazać się zbyt miękkie co będzie powodem pogorszonej przyczepności i niepewnego prowadzenia w zakrętach jak i spowoduje szybsze ich zużycie.

    Po zakupie i montażu nowych opon należy pamiętać że wymagają one dotarcia.

    Przez pierwsze 500 km zaleca się unikać gwałtownego przyspieszania, ostrego hamowania i gwałtownych skrętów. Podczas docierania zużywa się smar opony znajdujący się między oponą a obręczą i sprawia, że opona pozostaje umocowana ciasno na swoim miejscu względem obręczy.

Pamiętajmy o tym, że dokładne sprawdzenie stanu ogumienia gwarantuje bezpieczeństwo nam i naszej rodzinie. Szerokiej drogi podczas wakacyjnych wojaży, życzy Thpremium! 🙂

By oszczędzić na czasie, zarezerwuj sobie dogodny termin: http://thpremium.com/rezerwacja-terminu/

*w artykule zostały wykorzystane materiały firmy Nokian®