Test Drogowy Huntera – w czym może Ci pomóc?

Wymiana opon, zarówno sezonowa, jak i ta związana z zakupem nowego kompletu, obowiązkowo wiąże się z wyważeniem kół celem wyeliminowania drgań. Niestety bardzo często już po kilkunastu przejechanych kilometrach okazuje się, że w specyficznych warunkach drgania opon powracają, choć maszyny wyważające nie zauważyły problemu. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi Thpremium.

Czułe punkty nowoczesnych opon

Nowoczesne opony znacząco różnią się nie tylko od dętkowych konstrukcji znanych z samochodów sprzed lat, ale też od tych bezdętkowych stosowanych w pojazdach samochodowych jeszcze nie tak dawno, czyli dekadę temu. Niski profil używany w wielu typach dzisiejszych opon wymusza zastosowanie sztywnej konstrukcji ogumienia. Dziś wprowadzenie do użytku miękkich ścian opony powodowałyby uginanie się całej konstrukcji, a także mogłoby doprowadzić do uszkodzenia felgi, utraty przyczepności na zakręcie, a nawet do poważnego wypadku. Aby tego uniknąć, stosuje się opony wykonane z wysokowytrzymałej stali i gumy o dużej odporności na skręcanie i ściskanie. Efektem ubocznym zastosowania sztywniejszej konstrukcji w oponie jest zwiększenie podatności na nieregularność wyważenia zespołu, na który składają się felga i opona, a co za tym idzie wpływa on na utrudnienie procesu wyważania koła.

Gdy potrzebujemy fachowej diagnostyki

W tej sytuacji wymagane jest użycie profesjonalnego i niezwykle dokładnego sprzętu, takiego jak właśnie wyważarka Hunter RFE00E z zestawem Haweka World Kit. Dodatkowo w procesie wyważania wykorzystuje się tryb testu drogowego symulujący faktyczne obciążenie opony podczas jazdy. Pozwala on, co oczywiste, zdiagnozować niewyważenie koła, tak jak robią to standardowe wyważarki dostępne na rynku, ale także zmierzyć wartość siły promieniowej. W przypadku wyważarki Hunter RFE00E mamy do czynienia z o wiele większymi możliwościami: jesteśmy w stanie dokładnie prześledzić zmianę sił wpływających na koło podczas jazdy po to, by usunąć niepożądane drgania występujących przy wszystkich prędkościach.

Rola Testu Drogowego Huntera

Wyważarka Hunter RFE00E pozwala na wykonywanie wyważania i testu drogowego w tym samym czasie, co tradycyjnego wyważania. Test jest więc szybszy i o wiele dokładniejszy. Wskazuje na najsztywniejszy punkt opony obciążając koło rolką (siłą do 5560 N), zaś Vision System pokazuje najniższy punkt obręczy. Wyważarka wykrywa drgania promieniowe za pomocą niezwykle czułych instrumentów (dokładność pomiaru bicia promieniowego wynosi do 0,025 mm). Hunter RFE00E łączy więc wyniki pomiarów sztywności opony z biciem promieniowym obręczy oraz korzysta przy tym z doświadczenia producentów pojazdów. Obrócenie opony na obręczy według zaleceń maszyny minimalizuje uciążliwe i niebezpieczne drgania. Opatentowany przez Huntera pomiar siły drogowej Road Force® rozwiązuje problemy drgań, których przyczyny leżą poza samą korektą dotyczącą wyważenia koła. Pozwala na profesjonalną diagnostykę. W efekcie klient otrzymuje sprawny pojazd.